Skip to content Skip to footer

Czy usuwanie powłok lakierniczych jest możliwe bez użycia preparatów chemicznych? Wiemy, że tak. To trudne zadanie może zostać wykonane solidnie i z dbałością o środowisko naturalne.



Usuwanie powłok lakierniczych – czemu jest konieczne?

Usuwanie powłok lakierniczych jest jedną z czynności niezbędnych do przygotowania wybranego przez siebie materiału do malowania. Nieważne, czy chodzi o karoserię samochodową, stelaż solidnego biurka czy drzwi garażu. Jak tego dokonać, by efekt był zadowalający?

Usuwanie powłok lakierniczych niejedno ma imię

W jaki sposób można przeprowadzić usuwanie powłok lakierniczych, by otrzymać spodziewany efekt? Nie ma jednej odpowiedzi na tak postawione pytanie, ponieważ metod jest kilka. Chemiczne, termiczne, mechaniczne, a także mieszane – one wszystkie prowadzą do celu, jakim jest pozbycie się starej powłoki malarskiej. Nie oznacza to jednak, że wszystkie z wymienionych są tak samo dobre i odpowiednie do różnych prac. Znawcy zagadnienia są zgodni, że farby rozpuszczalnikowe, wodne i proszkowe mają różne właściwości, z czego warto zdać sobie sprawę, rozpoczynając realizację zadania.

Najważniejsza jest skuteczność

Niezależnie od tego, jaką technologię wybierzemy, konieczne jest, by poznać jej właściwości, zalety oraz wady. Dlaczego to tak istotne? Przede wszystkim dlatego, że poszczególne kategorie są bardzo rozbudowane i dzielą się na kilka różnych rodzajów. Pokrótce przeanalizujemy niektóre z nich:

  • papier ścierny to tradycyjny sposób, który sprawdza się w przypadku niewielkich powierzchni i miejsc trudno dostępnych. Praca z nim będzie znacznie szybsza, gdy wprawimy go w ruch przy pomocy szlifierki – oscylacyjna, mimośrodowa, czy taśmowa? Każda z nich może znaleźć zastosowanie. Czy efekt zawsze będzie perfekcyjny? Niekoniecznie;
  • opalarka służy do usuwania starej farby przy użyciu wysokiej temperatury. Pod jej wpływem stary lakier nagrzewa się, marszczy i mięknie, po czym możliwe staje się usunięcie go przy użyciu metalowej szpachelki. Rozwiązanie to nie jest jednak wolne od wad. Trzeba uważać, by nie uszkodzić zarówno drewna, jak i skóry dłoni. Konieczna jest wzmożona ostrożność;
  • preparaty chemiczne – tu wybór jest ogromny. Rozpuszczalniki organiczne, roztwory alkaliów czy preparaty wodno-rozpuszczalnikowe to niektóre z nich. Wiele środków dostępnych na rynku ma gęstość żelu, który nakłada się przy pomocy pędzla. Substancja wnika do warstwy lakierniczej, rozpuszczając ją. Niewątpliwą wadą opisywanego rozwiązania jest wysoka cena i stosunkowo niska wydajność, która mnoży ponoszone koszty;
  • mycie wysokociśnieniowe bazujące na wodzie pod ciśnieniem do 3000 bar pozwala na likwidację najtrudniejszych zabrudzeń bez użycia chemikaliów, czyli w sposób bezpieczny dla środowiska. Dodatkowo strumień wody dotrze w każde, nawet najbardziej niedostępne miejsce. Ponadto metoda ta, o której skuteczności przekonało się wielu odbiorców, umożliwia skuteczne usuwanie powłok lakierniczych, jak i czyszczenie wymienników ciepła, czy rurociągów. Znajduje zastosowanie w wielu różnych miejscach. Jest szybka i skuteczna.

Usuwanie starego lakieru czy spękanej farby możliwe jest, jak widać, przy użyciu różnorodnych metod. Warto wybrać najlepszą i najbardziej uniwersalną spośród nich, by cieszyć się solidnie wykonaną pracą.

What's your reaction?
0Smile0Angry0Wow0Sad0Lol0Wtf
Lokalizacja

Miejscowość:

Katowice

Ulica:

Mazowiecka 11
Kontakt

Tel:

606220109

Email:

biuro@myciepodcisnieniem.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: MSG™ Marketing.